Niedziela, 12 września,Bydgoszcz ul. Ugory,
 
Kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
 
 
 
                                                      84       85       88
   
 
To miejsce, w którym co roku pod znaczącym hasłem KUCZCI POMORDOWANYCH spotykają s Szwederowiacy, by uczcić pamięć i wspomnieć przerażające chwile z 10 września 1939 roku. 
Godz. 10.00 – Msza Św. celebrowana przez Proboszcza Parafii . Puroczystościach kościelnych przemarsz pod Tablicę Pamięci Pomordowanych. Tradycyjnie wystąpili politycy i samorządowcy. Składano wiązanki kwiatów, ród których zosta złożona także wiązanka Koła nr 1 Związku Żołnierzy WP. Miło wspomnieć, że organizatorem tej uroczystości była Rada Osiedla Szwederowo pod kierownictwem przewodniczącego Rady majora Aleksandra Deja – członka naszego Koła nr 1 Związku Żołnierzy WP. Tkwi w nas świadomość: NIGDY WIĘCEJ WOJNY
W drugiej części uroczystościodbył s bieg ulicami naszego osiedla. Była to już dwunasta edycja tego sportowego wydarzenia. W tym roku odbyły się biegi dla najmłodszych oraz dwa biegi dla dorosłych na dystansie 5 i 1kilometrów. Pogoda sprzyjała sportowej rywalizacji jak i dobrym humorom. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach puchary.
 
 

                                                    86       87

 

 

 

 

 

    pomnik1

 

 

  Święto Lotnictwa Polskiego – dla nas żołnierzy tzw. „garnizonu lotniczego” jest ważnym świętem. Corocznie mobilizujemy swe siły i zapraszamy naszych członków, przyjaciół i sympatyków do licznego udziału w uroczystych jego obchodach.

   Dowódca 22 Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania – organizator obchodów Święta Lotnictwa, na dzień 26 sierpnia br. zaprosił wszystkich weteranów i sympatyków Wojsk Lotniczych garnizonu bydgoskiego, przedstawicieli wojska, wojewódzkich i lokalnych władz samorządowych oraz mieszkańców na osiedle Błonie.

 

                                     pomnik3                      pomnik4

 

 

                                  pomnik5                      pomnki2

 

   Poczty sztandarowe w tym i z naszego Koła, kompania honorowa i orkiestra wojskowa, okolicznościowe przemówienia stanowiły uroczystą oprawę Święta. Widziałem poważne i skupione twarze licznych uczestników cywilnych jak i mundurowych podczas Apelu Pamięci, przy Pomniku Lotników, zakończonego salwą honorową. Złożenie kwiatów przez delegacje i marsz lotników zakończyły uroczystość.

  W drugiej części uroczystości spotkaliśmy się przy naszym postumencie w parku im 2 Korpusu OP. Stanowi on nasz wkład w upamiętnianie bydgoskich jednostek lotniczych i nazwisk tych pilotów, którzy zginęli w katastrofach lotniczych. Delegacje i uczestnicy złożyli kwiaty, towarzyszył nam nasz sztandar Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

          obelisk5                 obelisk4               obelisk3 

 

                                              obelisk2                  obelisk1

 

   Cieszy nas udział delegacji zaprzyjaźnionych organizacji, szczególnie dziękujemy za udział kolegom Stowarzyszenia Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2 KOP, Klubu Seniorów Lotnictwa i Aeroklubu Bydgoskiego. Sympatyczne rozmowy, wspomnienia i trudny czas pandemii dla naszej działalności organizacyjnej, zakończyły spotkanie.

                                                                                                                                                                                         płk Krzysztof Łąpiński