Na posiedzeniu Zarządu Koła w dniu 7 lutego 2023 roku podjeto decyzję o uhonorowaniu naszego kolegi ppłk w st. spocz. Jana Waszczeniuka - Złotym Medalem XL-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Kapituła Odznaczeń  Zarządu Głównego  ZŻWP w dniu 22 czerwca 2023 roku przyznała Naszemu koledze wnioskowany medal. Aktu wręczenia  Medalu XL-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego dokonał w dniu 3 lipca 2023 roku sekretarz Koła nr 1 mjr w st. spocz.Krzysztof Skurzyński w Domu Pomocy Społecznej przy ul.Łomżyńskiej w Bydgoszczy.

     ppłk w st. spocz Jan Waszczeniuk w bieżacym roku ukonczy 97 lat. W zawodowej służbie wojskowej służył przez ponad 31 lat, kończąc służbę w stopniu podpułkownika na stanowisku  dowódcy batalionu dowodzenia 2 KOP. Jest On pasjonatem strzelectwa sportowego. Sprawdził się jako sedzia, instruktor, czynny zawodnik, strzelectwa sportowego. Uzyskiwał wyróżniajace wyniki w strzelaniach w czasie zawodowej służby wojskowej z pistoletu wojskowego. Jako członek Naszego Koła ZŻWP w  krajowych zawodach korespondencyjnych uzyskał 3 rezultat w skali całego Związku..Wspaniały kolega nie szczędził sił by przygotowac zespół Naszego Koła do  corocznych zawodów strzeleckich.Był współautorem naszych sukcesów.Gratulujemy Jankowi wyróznienia i życzymy krzepkiego zdrowia na dalsze lata. Cieszymy sie z Jego aktywności i zainteresowania  działalnością naszeg Koła.

 

                        Przygotowali:                       Krzysztof  Skurzyński - zdjecia

                                                                    Krzysztof Łapiński - tekst  

 

     24 września tego roku w Naszym Kole odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze. Rozpoczęliśmy chwilą ciszy, by uczcić pamięć po Kolegach zmarłych w czasie kadencji.

Okres pandemii naturalnie wprowadził ograniczenia, które odbiły się także na naszej działalności. Przybyło nam lat a i zdrowie nie takie jak trzy lata temu. A w jakim wieku są Członkowie Naszego Koła?

  • Do 60 lat – 0.
  • Od 61 do 70 lat - 8.
  • Od 71 do 80 lat - 14.
  • Od 81 do 90 lat – 15.
  • Powyżej 90 lat – 7.

     Uczestniczący w Zebraniu, po wysłuchaniu sprawozdań zawnioskowali, by w nowych wyborach nie zmieniać Zarządu. Stało się inaczej. Ze względu na stan zdrowia, wiek i własne decyzje skład zarządu nieznacznie został zmieniony (na stronie internetowej w zakladce Władze koła - aktualny Zarząd i Komisja Rewizyjna). Odchodzący, Uchwałą Zebrania, otrzymali godność Honorowego Członka Zarządu Koła. A mianowicie:

- Kol. Elżbieta Wójciów,

- płk Stanisław Mandziuk,

- ppłk Stanisław Kowalski.

Nowy Zarząd przygotowuje nowe zadania. Oby nic nie stanęło na przeszkodzie w ich realizacji.

Na koniec Zebrania prezes wręczył Medale Pamiątkowe 7 Kolegom  - ZŁOTY MEDAL  "XL- LECIA ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

 

zdjęcia 1

     Na Zjazd Delegatów Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP zostali wybrani:
 - płk Edmund Łączny
 - ppłk Mirosław Malicki
 - mjr Bogusław Deja
 - Pani Katarzyna Kwasowiec

Zebranie zakończyliśmy i rozstaliśmy się z nadzieją spotkania na Uroczystości Opłatkowo – Noworocznej w miesiącu grudniu.

 

 

 

Sprawozdanie z działalności za kadencję:

 

       WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO – WYBORCZE

KOŁA NR 1 W BYDGOSZCZY ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

im. gen. dyw. pil. TADEUSZA   KREPSKIEGO d-cy 2 Korpusu Obrony Powietrznej

 

       Kochane Koleżanki! Szanowni Koledzy!

Kolejna Kadencja przeszła do historii. Nie brakowało sukcesów, jednak uwarunkowania spowodowane epidemią, a wcześniej sytuacją polityczną w wojsku, wprowadziły ograniczenie naszych tradycyjnych działań, wpisujących się w działalność patriotyczną na rzecz młodzieży. Musieliśmy przerwać takie przedsięwzięcia jak Spotkania Patriotyczno – Obronne oraz Festiwal Polskiej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Nie odchodzimy od współpracy ze szkołami takimi, które realizują wychowanie   patriotyczne. Bierzemy   udział w uroczystościach patriotycznych Szkoły Podstawowej Nr 62 im. 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, Szkoły Podstawowej Nr 38 im. Zdobywców Wału Pomorskiego i Szkoły Podstawowej w Białych Błotach im. Mariana Rejewskiego.

   Chętnie wspominamy utrwalanie pamięci po naszych jednostkach i kolegach w stalowych mundurach. A mianowicie nadanie imienia laskowi przy ul. Schulza, który nosi nazwę „Park 2 Korpusu Obrony Powietrznej”, a także postawienie obelisku w tym parku. Obelisk uwiecznia wszystkie nasze jednostki, a teraz, dzięki odsłonięciu na nim, tablicy pod nazwą: „PILOCI BYDGOSKICH JEDNOSTEK LOTNICTWA WOJSKOWEGO, KTÓRZY ZGINĘLI W KATASTROFACH WYKONUJĄC LOTY POD POLSKIM NIEBEM” stał się pomnikiem, gdzie w dniu Święta Lotnictwa składamy kwiaty. A przez cały rok doniczki z kwiatami i zapalamy znicze.

   Obok tych znaczących wydarzeń do naszej tradycji weszły na stałe spotkania patriotyczne, pożegnalne a także towarzyskie. Pierwsze spotkanie w roku to uhonorowanie naszych Pań z okazji Dnia Kobiet. W Dniu Święta Wyzwolenia nie zapominamy o naszych Kombatantach. Wcześniejsze spotkania z grupą kilkudziesięciu, zamieniły się w przesyłanie gratulacji już zaledwie kilku, z którymi ze względów zdrowotnych trudno nawiązać kontakt. Zawsze są z nami, nie tylko we wspomnieniach. Bywa tak, że Koledzy byli Członkowie Koła właśnie ze względów zdrowotnych należą do grupy nie płacących składki, nazywamy ich wspierającymi. Niewiele to ma wspólnego ze Statutem Związku. Pozostawia jednak w naszej świadomości to, że pamiętamy o wszystkich w myśl naszej zasady: nie żyjemy tylko dla siebie. Koledzy odchodzący na wieczną wartę mogli (od ponad roku ograniczyła to pandemia) zawsze liczyć na udział Sztandaru i słowo wspomnienia z pracy w wojsku rodzinie i wśród nas. Bywało jeszcze w tej kadencji, kiedy to osobiście w domu opieki w Rynarzewie, a potem w Kruszynie Kraińskim, gdzie przebywał nasz członek koła płk Zenek Szymańczak, kilka razy w roku umilałem chwile potrzebującym opieki śpiewem kolęd, pieśni patriotycznych czy biesiadnych.

     Nie   brakuje   nas   i   bardzo   często   naszego   Sztandaru w uroczystościach Wojskowych i Państwowych. 20 stycznia Przyłączenie Bydgoszczy do Macierzy czy 24 stycznia Wyzwolenie Bydgoszczy to święta, w czasie których reprezentowałem   nasz   Związek i nasze Koło.

   1 września ze skarbnikiem Koła Rysiem Derolem składamy wiązankę kwiatów pod pomnikiem pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Gminy Białe Błota.

   Ze Stasiem Mandziukiem uczestniczyliśmy co roku we wrześniu w uroczystościach związanych z rocznicą mordu mieszkańców Szwederowa przez hitlerowców. Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym przy ul Ugory p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy Mszą Św. Po uroczystej mszy pod pomnikiem obok kościoła składamy wśród wielu, wiązankę kwiatów. Głównym organizatorem tej Uroczystości jest członek naszego Koła mjr w st. spocz. Aleksander Deja.

5 grudnia 2017 roku - mieszkańcy Bydgoszczy obchodzili uroczyście 150 rocznicę urodzin ojca polskiej niepodległości, jednego z najwybitniejszych polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego. Na uroczystości wśród wielu Sztandarów był także nasz Sztandar. Po uroczystości złożyłem wiązankę kwiatów pod płytą upamiętniającą Marszałka.

27 grudnia 2017 roku, a także w następnych latach spotkanie przy Pomniku Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.   Uroczystość związana z obchodami rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

11 listopada 2018 braliśmy czynny udział w najważniejszym wydarzeniu ostatnich lat. Obchody 100 - lecia Niepodległości Państwa Polskiego. Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem Pomnika przy Szkole Podstawowej w Białych Błotach, nad którym opiekę przejęli uczniowie tej szkoły. Można powiedzieć, że inicjatorem tego wydarzenia i budowy Pomnika było nasze Koło ZŻWP ponieważ to była inicjatywa prezesa Nasze Koło. Na Pomniku zostały umieszczone słowa:

„KU CZCI TYCH, KTÓRZY WALCZYLI I GINĘLI ZA WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ”

     24 września 2019 r. braliśmy współudział w przygotowaniu i przebiegu uroczystości związanej z 225 rocznicą wkroczenia wojsk gen. Henryka Dąbrowskiego na ziemie Kujaw i Pomorza, by wyzwolić je spod panowania pruskiego. Uroczystość zaczęła się w Łabiszynie, a kończyła w Bydgoszczy. Uroczystość na Starym Rynku w Bydgoszczy otwierałem śpiewając Poloneza Kościuszki.

     Szanowni Zebrani.

Mamy wiele miłych Chwil. Możemy pochwalić się sukcesami sportowymi. Nasza drużyna brała jak co roku, udział w zawodach sportowo – obronnych i to z dobrym skutkiem. W 2017 roku zespół w składzie Andrzej Skurzyński, Krzysztof Skurzyński i Ryszard Derol w kategorii broni długiej o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, zajął 1 miejsce a Andrzej Skurzyński indywidualnie trzecie.   Możemy wspominać i inne przyjemne chwile naszej działalności, a mianowicie spotkania integracyjne, które organizowaliśmy we wrześniu w Rościminie.

W tych spotkaniach uczestniczyli także młodsi od nas członkowie innych Kół. Zmniejszająca się liczba uczestników spotkania z naszego Koła jest wynikiem systematycznie zwiększającego się wieku członków.

   Spotkania wigilijno-noworoczne, które odbywały się w grudniu to najbardziej liczne spotkania, na których obok części opłatkowo życzeniowej jest czas na kolędy. Oczywiście nie brakuje czasu na   wspomnienia a bywają także miłe przeżycia. Gościliśmy na tych spotkaniach Posłów a także przedstawicieli Władz Miasta i Prezesów współpracujących organizacji.

W 2017 roku wieczór wigilijny był dla mnie najbardziej miłym. Przez Kolegów z Koła zastałem uhonorowany, obdarowany Szablą Oficerską. Nie potrafię znaleźć słów,   które by oddały wyraz   mojej   radości. Po prostu powiem Koledzy Serdecznie Dziękuję.

   Nadszedł czas podziękowań.

Na szczególne wyróżnienie w naszej pracy zasługuje cały Zarząd jednak muszę podkreślić prace naszych uroczych koleżanek Eli Wójciów, Kasi Kwasowiec i Ani Morawskiej. Dużym zaangażowaniem wyróżniają się Stasiu   Mandziuk, Krzysiu   Łąpiński, Krzysiu Skurzyński, Rysiu Derol, Tomek Suwiński i Tadziu Mróz. Składam Wam Koleżanki i Koledzy serdeczne podziękowanie. Co ja bym bez Was zrobił?

Dziękując, kłaniam się nisko tym, którzy robią wszystko by znaleźć czas i uczestniczyć w Poczcie Sztandarowym. Są to koledzy Ryszard Derol, Wiesław Melka, Krzysztof i Andrzej Skurzyńscy, Zdzisław Strój a kiedyś i Bogdan Dębowski.

   Szanowne Koleżanki i Koledzy. Nasz Związek, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego mimo utrudnień z zewnątrz, żyje i jest bardzo aktywny. Widać to wyraźnie, chociażby na podstawie sprawozdania, naszego Koła. Mimo już nie młodego wieku członków i niejednokrotnie kłopotów związanych ze zdrowiem potrafimy znaleźć tyle energii i czasu, by wykonać postawione przed sobą zadania. Udział w wychowaniu patriotycznym młodzieży, oddawanie należnej czci tym wszystkim, którzy oddali życie walcząc o wolną Polskę to nasze priorytety. Robimy wiele by zachować w pamięci mieszkańców naszego grodu nad Brdą, jednostki w stalowych mundurach, by pokazać rolę i pracę naszego Koła a tym samym ZŻWP. Nie żyjemy tylko dla siebie i dla spotkań. Spotkania   dla   nas   są   chwilą   wspomnień , a także refleksji i szukania pomysłów do dalszych działań. Dowodem tego jest praca nad nadaniem imienia kolejnej części. laskowi przy ul. Schulza: „Park Bohaterów 3 Pomorskiego Pułku Lotnictwa Myśliwsko – Bombowego”.

Nowy rok nowe zadania. Jestem przekonany, że mimo naturalnych i przypadkowych trudności zadania, które przed sobą stawiamy wykonamy.

 

Dziękuję za uwagę.

                                                                                                                     

                                                                                                                                                                           Prezes Koła nr 1 ZŻWP

                                                                                                                                                                          płk dypl. w st. spocz. Edmund Łączny                                                                             

 

                                                                                                       24 września 2021 roku