I my jesteśmy tam, gdzie społeczeństwo oddaje Hołd Walczącym o Niepodległa Polskę

 

5 grudnia 2017 roku

  • mieszkańcy Bydgoszczy obchodzili uroczyście 150 rocznicę urodzin ojca polskiej niepodległości, jednego z najwybitniejszych polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego.

   Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele Garnizonowym. Wśród Sztandarów podnoszących rangę uroczystości był oczywiście Sztandar Koła nr 1 ZŻWP w Bydgoszczy – nasz Sztandar. Po Mszy Św. prezes naszego koła płk Edmund Łączny złożył wiązankę kwiatów pod płytą Marszałka w Kościele Garnizonowym. Uroczystość została zakończona spotkaniem pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

 

27 grudnia 2017 roku

  • kolejne spotkanie przy Pomniku Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego – Uroczystość związana z obchodami 99 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość już tradycyjnie poprzedziła Msza Święta w Kościele Garnizonowym. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, państwowych, wojskowych oraz mieszkańcy. Związek Żołnierzy WP reprezentował Wiceprezes Kuj.- Pom. Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP Prezes Koła nr 1 płk Edmund Łączny.

 

20 stycznia 2018 roku

  • uroczyste  obchody 98. Rocznicy Powrotu Bydgoszczy do Macierzy. W zaproszeniu Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślił, że uroczystość ta upamiętnia jedną z najważniejszych kart bydgoskiej historii, kiedy po dziesięcioleciach zaborów, germanizacji, po walkach I wojny światowej, po powstańczym dziele – Bydgoszcz stała się na  powrót polskim miastem i znalazła się na mapie Rzeczypospolitej.

   Znacząca uroczystość dla każdego bydgoszczanina rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym na Pl. Wolności. Obok celebrujących mszę księży był ks. kan. płk Zenon Surma. Druga część uroczystości odbyła się przed Pomnikiem Wolności. Do licznie zebranych Bydgoszczan przemawiali podając rys historyczny wydarzeń, które doprowadziły do powrotu Bydgoszczy do macierzy, Prezydent  Bydgoszczy Rafał Bruski i Wicemarszałek Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego Zbigniew Ostrowski. Uroczystość pod pomnikiem zakończyła się składaniem wiązanek kwiatów i krótkim występem orkiestry wojskowej. Wśród ogromnej ilości Sztandarów był Sztandar Związku Żołnierzy WP wystawiony przez Koło nr 3 w Bydgoszczy. Kujawsko - Pomorski Zarząd Wojewódzki ZŻWP reprezentował Wiceprezes i Prezes Koła  nr 1  płk Edmund Łączny.

 

24 stycznia 2018 roku

  • mieszkańcy Bydgoszczy przeżywają kolejne wielkie wydarzenie ważne dla każdego mieszkańca Bydgoszczy.  Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zapraszając na tą uroczystość prosi byśmy podziękowali tym, którzy na frontach II wojny światowej oddali życie za Ojczyznę. Mówi dalej, otoczmy modlitwą i życzliwą myślą wyzwolicieli naszego miasta, bydgoskich bohaterów.

   Uroczystość odbyła się na cmentarzu przy kościele Parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy ul. Toruńska.  Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w swym wystąpieniu podkreślił poświęcenie tych, którzy zginęli w wyzwoleniu miasta. Stwierdził, że nie mieliśmy pełnej wolności jednak to była droga do pogromu nawałnicy hitlerowskiej. Proboszcz Parafii ks. Bogusław Konieczka modlił się za poległych. Przy Pomniku posterunek wystawiło Wojsko Polskie a kompania  honorowa ze Sztandarem i orkiestra WP nadały uroczystości należny  szacunek. Szacunek temu miejscu w Dniu 73. Rocznicy Wyzwolenia Bydgoszczy. Wśród dziesięciu Sztandarów był nasz Sztandar Związku Żołnierzy WP, który wystawiło Koło nr 10 w Bydgoszczy. Wiązankę kwiatów pod Pomnikiem złożyli Prezes Koła nr 10 Gerard Przewoski i Edmund Łączny.