NASZE KOŁO. KOŁO NR1 W BYDGOSZCZY IM.GEN. DYW. PIL. TADEUSZA KREPSKIEGO - DOWÓDCY 2 KORPUSU OBRONY POWIETRZNEJ,

NIE ZAPOMINA O WIELKICH WYDARZENIACH HISTORYCZNYCH

 

ROK STULECIA PAŃSTWA POLSKIEGO minął.  Minął okres wielkich patriotycznych  wydarzeń,  których  w  gminie Białe Błota  byliśmy  inicjatorami  i współorganizatorami.   8 maja 2019 rok. W całej Polsce zwłaszcza w samorządach uroczyście obchodzono zakończenie II wojny światowej. Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskim zniewoleniem, nad okrutną barbarzyńską wojną.

   W  Gminie Białe Błota w której od wielu, wielu lat inicjowaliśmy i współorganizowaliśmy obchody Świąt Państwowych i wydarzeń patriotycznych także o tym tak ważnym dniu pamiętano. Jak zwykle. Jednak w tym roku tylko z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Białych Błotach im. Juliusza Verne`a w południe zapaliliśmy znicz pod Pomnikiem Katyńskim a wiązanki kwiatów złożyliśmy pod Pomnikiem Stulecia Państwa Polskiego przy Szkole Podstawowej i Pomnikiem przy ul. Szubińskiej - Pomordowanych mieszkańców naszej gminy w pierwszych dniach drugiej wojny światowej.

  

Spoglądajmy z wielkim uznaniem na młodzież która nie tylko realizuje zobowiązania przekazane przy osłonięciu Pomnika  Stulecia Państwa Polskiego  przez Panią Dyrektor Szkoły Danutę Ferensztain która powiedziała: „Przyjmujemy opiekę nad pomnikiem, jako szczególne wyróżnienie. Wielki to zaszczyt - ale i obowiązek, który zostanie wpisany w programy naszej szkolnej działalności. Będziemy troszczyć się o ten Pomnik. Chcemy, żeby w naszych szeregach trwał duch poszanowania pamięci poległych za wolność i szacunku dla żyjących.” A przede wszystkim dziękujmy im za to, że w tak piękny sposób oddali cześć tym którzy przelewali krew za wolną, niepodległa demokratyczną Polskę.

  Uczestniczący w tym patriotycznym wydarzeniu prezes koła na zakończenie do uczniów między innymi powiedział: „…. nauka to Wasza praca a więc pracujcie a  osiągniętą  wiedzę wykorzystujcie w swym  działaniu tak by nigdy nie doszło do największego nieszczęścia ludzkości jakim jest wojna”.

   Przed naszym Pomnikiem przy ul. Ks. Józefa Schulza w Bydgoszczy także  8 maja zapaliliśmy znicz. To ukłon i oddanie czci pilotom, (przedstawionym na tym pomniku), którzy zginęli w katastrofach lotniczych przygotowując się do obrony granic Naszej Kochanej Polskiej Ojczyzny. Do tego, by nigdy nie było  1 września a potem 8 maja.