Epidemia odeszła, czy na pewno nie wróci? Na wschodzie sytuacja dla żołnierzy kompletnie nie do zrozumienia. A my? My się spotykamy na zebraniach, może w bardzo niewielkiej grupie kolegów, jednak staramy się realizować ustalenia Zarządu. Pamiętamy o tych kolegach, którzy są wiele lat członkami, a także o tych, którzy wkładają dużo czasu i serca by Koło funkcjonowało na dobrym poziomie. Medalami przez Prezydium Zarządu Głównego ZŻWP wyróżnieni zostali:
CHOR. RYSZAR DEROL
ZŁOTYM MEDALEM „ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO”
PŁK IGNACY RZEPKOWSKI
ZŁOTYM MEDALEM „XL – LECIA ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO”
Znaleźliśmy także czas na to by powspominać czasy zawodowej pracy – służby a także wracaliśmy do wspomnień o naszej Małej Ojczyźnie którą dla nas była i jest Bydgoszcz.
Pod koniec zebrania została wszystkim kolegom przekazana informacja o smutnych, nie mniej ważnych chwilach. A mianowicie: Postępowanie w przypadku śmierci żołnierza - członka Koła nr 1 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Tak przeżyliśmy kolejne zebranie. A jak będzie? Zobaczymy.
Szanowna Redakcjo,
przesyłamy materiał z ogromną prośbą wydrukowania go w naszym wysoko cenionym miesięczniku Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Prosimy także, by ten materiał umieścić w Galerii Miejsc Pamięci. Jesteśmy Kołem ZŻWP z Bydgoszczy, które skupia byłych żołnierzy w stalowych mundurach. W ostatnich latach na oficjalnych uroczystościach wspomina się jedynie bohaterów okresu sprzed drugiej wojny światowej. Dlatego też robimy wiele, chociaż z trudnościami, by pokazać sylwetki tych pilotów i te jednostki, które stały w codziennych dyżurach, by osłaniać granice Naszej Ukochanej Polskiej Ojczyzny. Pytają nas "Przed kim?". Odpowiadamy, przed wrogiem, który by zaatakował granice Ojczyzny. Żołnierz wroga nie wybiera.
Z ogromną satysfakcją mogę stwierdzić, że sporadycznie ale jednak, członkowie koła wspierają datkami Redakcję. Na najbliższym zebraniu wystąpię z takim wnioskiem do szerszego grona.
Życzymy redakcji dalszego bez kłopotów pokazywania, tego co dotyczy nas w obiektywnej rzeczywistości.
Prezes Koła nr 1 Związku Żołnierzy WP w Bydgoszczy
płk dypl. w st. spocz. Edmund Łączny
Tak było… a jak jest dzisiaj?
Nasze Koło
Koło nr 1 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. gen dyw. pil. Tadeusza Krepskiego Dowódcy 2 Korpusu Obrony Powietrznej, skupiało i skupia wszystkich żołnierzy w stalowych mundurach, a więc z Wojsk Lotniczych i Wojsk Obrony Powietrznej. Wszystkich tych, dla których jest ważny dzień dzisiejszy, zdrowie i spokój. Jednak naszym celem nadrzędnym jest droga w kierunku pozostawienia w pamięci zawsze przyjaznych, dla nas Bydgoszczan, faktu, że takie wojsko było Wojska Lotnicze i Obrony Powietrznej , które osłaniały Polskie niebo, a nasi piloci w czasie pokoju w katastrofach lotniczych ginęli pozostawiając swoich najbliższych. A oto Oni:
ppor. pil. Stanisław Baranowski, szer. strzelec Bolesław Szmania,
ppor. pil. Eugeniusz Biedrzycki, st. szer. strzelec Jan Marek,
ppor. pil. Stanisław Kamiński, ppor. pil. Aleksander Podolski,
ppor. pil. Wiktor Chalabis, kpr. strzelec Złotorzecki,
por. pil. Kazimierz Dąbrowski, st. szer. strzelec Władysław Czajkowski,
por. pil. Zdzisław Kiljańczyk, kpr. strzelec Musialski.
kpt. pil. Marek Orłowski, ppor. pil. Jan Tatarewicz,
ppor. pil. Edward Guszczyński, kpt. pil. Władysław Urban,
ppor. pil. Emil Krzysztofek, ppor. pil. Hubert Sauer,
por. pil. Piotr Barawas, ppor. pil. Lech Zarębski.
ppłk. pil. Józef Dudek, por. pil. Algiment Tomaszewicz,
ppor. pil. Marek Gawłowski, mjr pil. Zdzisław Fendrych,
mur. Pil. Mieczysław Skrzywanek, płk pil. Romuald Czapek,
mur. Pil. Jacek Trzciński.
No właśnie. Tak było...
Rok 2016
Wreszcie – spełnione marzenia …
Dnia 26 sierpnia 2016 roku o godzinie 13.00 na terenie parku im. 2 Korpusu OP spełniły się nasze oczekiwania. Została odsłonięta pamiątkowa tablica-postument, co upamiętnia dyslokowane w rejonie lotniska wojskowego Bydgoszcz jednostki stanowiące w naszym określeniu tzw. „garnizon Lotniczy”. Nie sposób wyliczać tu zrodzone w naszym Kole inicjatywy i kilkuletnie starania. Najpierw te o nadanie nazwy fragmentowi leśnemu przy ul. Schulza - „Park im. 2 Korpusu OP”, a następnie wykonanie i postanowienie tablicy-postumentu w tym parku, nawiązującej do nazwy tego parku i wspólnoty kadry zawodowej jednostek wojskowych i mieszkańców miasta Bydgoszczy, bowiem w ich składzie osobowym wiele stanowisk pełnili pracownicy cywilni, którzy realizowali zadania w zakresie obronności naszych powietrznych granic.
Nie sposób wymienić tu przebyte meandry wniosków, uzgodnień, lokalizacji, wizji lokalnych, zezwoleń, spełnienia złożonych przepisów prawa administracyjnego. Ale oto w dniu obchodów Święta Lotnictwa w 2016 roku słowo ciałem się stało. Byliśmy świadkami uroczystego odsłonięcia i poświęcenia postumentu na którym uwieczniono jednostki garnizonu lotniczego z dedykacją „Bydgoszczanie - Jednostki Wojsk Lotniczych i OP były, są i będą z Wami”- a oto one:
2 KORPUS OBRONY POWIETRZNEJ 1957-2007
2 BRYGADA RADIOTECHNICZNA 1974-2008
3 PUŁK LOTNICTWA MYŚLIWSKO-BOMBOWEGO 1967-1988
2 BAZA LOTNICZA „BYDGOSZCZ” 1992-2010
2 WĘZEŁ ŁĄCZNOŚCI 1957-2007
2 ESKADRA LOTNICTWA TRANSPORTOWO-ŁĄCZNIKOWEGO 1999-2010
49 POLOWE WARSZTATY LOTNICZE 1963-2011
22 OŚRODEK DOWODZENIA I NAPROWADZANIA 2002
2 REJON WSPARCIA TELEINFORMATYCZNEGO SIŁ POWIETRZNYCH 2007
WOJSKOWE ZAKŁADY LOTNICZE NR 2 1982
Postument pobudowany w parku im. 2 korpusu OP. Powołany zespół kolegów pod przewodem naszego prezesa pana płk dypl. Edmunda Łącznego nie bacząc na piętrzące się problemy wykonania projektu, uzgodnień, formy treści tekstowej, finansowe, administracyjne, materiałowe, z uporem godnym uznania przezwyciężał je i w rekordowym czasie około 2 lat doprowadził realizacje naszej inicjatywy do wspaniałego finału.
Na specjalne uznanie i podziękowania zasługują wspaniali społecznicy i ludzie, którzy wykazali się dobrą wolą i pomocą na niełatwej drodze realizacji projektu. Mam tu na myśli osoby na stanowiskach urzędów administracji państwowej jak: Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, a szczególnie Urząd Miasta Bydgoszczy - pracują tam wspaniali ludzie skłonni doradzić i pomóc w spełnieniu nieraz złożonych problemów. Osobną grupę godną uznania i podziękowania stanowią ludzie wspierający nasze zamiary w różny sposób poprzez sponsoring finansowy, materiałowy lub tez fizyczne wykonanie wspaniałego obiektu zdobiącego „nasz park” i na pewno wzbogacającego pamiątki i piękno naszego miasta - Bydgoszcz.
A teraz…
... a teraz pomnik zadbany z symbolem świąt Wielkanocnych...
... i zawsze na uroczystościach stoi znicz zrobiony własnoręcznie przez naszego przyjaciela śp. płka pil. Stanisława Szajczyka.
A tak na Święta Majowe...
Idziemy dalej...
Oto wyraz naszych następnych kroków.
Pełni nadziei i z niecierpliwością czekamy na kolejne przychylne, przyjazne decyzje.
Podkategorie
Strona 4 z 15