płk Zdzisław Tołoczko od zarania ściśle związany z 2 KOP,  swym zaangażowaniem i pracą społeczną na rzecz kolegów emerytów wojskowych,  zapisał piękną kartę Koła nr1 Związku Żołnierzy WP im gen. dyw. pil. Tadeusza Krepskiego  d-cy 2KOP. Jego długoletnią pracę na stanowisku Wiceprezesa Koła przerwał pogarszający się stan zdrowia (wzrok). Mimo tego nigdy naszego sympatycznego , doświadczonego i na wskroś ugrzecznionego kolegi i współtowarzysza nie zabrakło na zebraniach i wspólnych wyjazdowych spotkaniach. Los jednak nie oszczędził mu zmartwień. Po nagłej śmierci żony Marii sytuacja zdrowotna zmusiła Zdzisława do pożegnania po kilkudziesięciu latach Bydgoszczy, by zamieszkać u córki we Wrocławiu.

 

Zbliżają się kolejne  święta Bożego Narodzenia, to wspaniała okazja do pojednań, zgody , miłości i wzajemnego szacunku. Przy dobrym zdrowiu będą rodzinne, radosne i szczęśliwie, spełniane w gronie przyjaciół . Niestety kalendarz noworoczny jest i radosny lecz i bezlitosny. Są wśród nas koledzy, którzy tak niedawno bywali  z nami na spotkaniach, wycieczkach, uroczystościach wojskowych i państwowych- do czasu. Mamy kolegów którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą  brać czynnego udziału w życiu naszego związku – czy możemy o Nich zapomnieć ?

My byli żołnierze Wojska Polskiego szanujemy  swoją przeszłość i otaczamy opieką i szacunkiem tych, którzy poświęcili dla dobra Ojczyzny tak wiele w zakresie umacniania jej obronności.

W naszym Kole coraz liczniej szanowni koledzy pozwalają sobie na 90-letnie uroki życia doczesnego – stad  nasze wysiłki by godnie uczcić ten wspaniały jubileusz członków naszego Związku i Koła. Właśnie teraz w okresie przedświątecznym odwiedzaliśmy , tych którzy tego kontaktu z kolegami bardzo potrzebują. Mieliśmy zaszczyt odwiedzać w domach  w szpitalu lub organizować specjalne uroczyste zebranie Zarządu Kola, jak to miało miejsce w przypadku pana płk Józefa Nowaka- jubilata 92 -latka.

Ostatnio składaliśmy jubileuszowe wizyty w domu pana płk pil  Józefa  Anioły, bylismy ciepło przyjmowani przez rodzinę i jubilata. Koledzy w osobach panów Stanisława Mandziuka,,Jana Wisnickiego-prezesa Bydgoskiego Kluby Seniorów Lotnictwa, Jerzego Styczynskiego i Stanisława Szajczyka, wręczyli dyplom od Prezesa ZG ZŻWP w Warszawie pana płk Marka Bielca,pamiątkowa statuetkę z okolicznościowa dedykacją od Kujawsko-Pomorskiego ZW ZŻWP  w Bydgoszczy. Rodzinny tort  i certyfikat uświetnił  90- lecie Jubilata.

Pan Józef oczekiwał naszej wizyty, ucieszył się wyraźnie, a po tradycyjnym gaszeniu świeczek i  odśpiewaniu 100-lat, był czas na wspomnienia w milej i rodzinnej atmosferze. Umówiliśmy się na spotkanie wiosenne przy grillu.