Skończył się rok 2017, było trochę na smutno częściej na poważnie i wesoło, realizowaliśmy swe zadania planowe jak i  te które urodziły się po drodze, jako że pan Prezes nas motywuje a i pomysłów nam nie brakuje. Członkowie zarządu koła niejednokrotnie podejmowali zadania, które w pierwszej ocenie nie miały szans na realizacje jednak powstały, i już myślimy o następnych. Ciekawą inicjatywę  przyjęto dla urozmaicenia naszych zebrań - aby niektórzy wytypowani koledzy przygotowali coś ciekawego, interesującego z czasu swej zawodowej służby wojskowej. Przecież każdy z nas ma ponad 30 letni staż wojskowej służby, w różnych garnizonach, w różnych specjalnościach  i  różnych stanowiskach  w okresie tak ważnym przecież w życiu każdego z nas. Tego się nie zapomina to nas wiąże i łączy, to był najciekawszy czynny czas żołnierskiej służby dla naszej Ojczyzny. I zaczęło się… inauguracja nastąpiła już podczas jednego z zebrań w roku ubiegłym.  Tematem było porównanie wzajemnych możliwości planowanych dla Polski  8 brygad rakiet  typu „Patriot” z rosyjskimi rakietami typu „ Iskander”, w oparciu o materiały dostępne w polskich  i rosyjskich wydawnictwach dotyczących obrony powietrznej. Zaciekawiło i zastanowiło.

       Po okresie świątecznym nowy 2018 rok stawia przed nami nowe wyzwania które jesteśmy zobowiązani zamienić w planowane i skoordynowane działania  na rzecz naszego Koła, Związku i  społeczności miasta Bydgoszczy. Ten rok na pewno zdominują  w różnych formach i miejscach obchody 100-lecia odzyskania  niepodległości przez Polskę z udziałem członków naszego Koła, ale  innych zadań i spraw na pewno nie braknie – dla przykładu przytoczę bogaty zamiar udziału naszego koła w obchodach świąt państwowych i okolicznościowych w gminie Białe Błota, lub podjęcie współpracy z radą osiedla Błonie dla pozyskania i ubogacenia parku im. 2 Korpusu OP w symboliczną a znaczącą pamiątkę o charakterze lotniczym.

      Styczniowe zebranie członków Koła /26.01.2018/ miało bogaty program przygotowany przez zarząd Koła. Jest to okres oceny i sprawozdania z działalności Koła w roku ubiegłym. Rozpoczęliśmy na stojąco oddaniem czci i pamięci po naszych kolegach, którzy odeszli na Wieczną Wartę już w tym roku, koledzy pułkownicy Jan Urbańczyk i Władysław Bernat. Kolejny i miłym akcentem zebrania było wręczenie legitymacji nowym członkom Koła i odznaczeń za zasługi dla ZŻWP, które celebrował pan prezes naszego Koła płk dypl. Edmund Łączny.

 

Kolega Ryszard Derol ciekawie przedstawił rezultaty działalności finansowej-stan naszej kasy nie pozwala na organizowanie większych uroczystości przy udziale finansów Koła.  Radzimy sobie  dzięki oszczędnemu działaniu i wsparciu naszych oficjalnych sponsorów. W kasie pozostało około 300zł z roku ubiegłego, wiec jeszcze żyjemy, zapaść finansowa nam nie grozi. Przedstawiony preliminarz na 2018 rok został przyjęty jednogłośnie i stał się obowiązującym planem wydatków finansowych.

Pan prezes Edmund Łączny przedstawił w ocenie Zarządu rezultaty pracy i wyniki naszego Koła uzyskane w ubiegłym roku.  Za działalność związkową, społeczną i towarzyską,  wierzcie mi kochani koledzy - jesteśmy zaliczani do wyróżniających się Kół ZŻWP na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego  i nie tylko.  Prezes występując powiedział:

Sprawozdanie z działalności Koła za 2017rok

   Rok 2017 już przeszedł do historii. Nie brakowało sukcesów, jednak uwarunkowania polityczne w wojsku, spowodowały ograniczenie naszych tradycyjnych działań wpisujących się w działalność patriotyczną na rzecz młodzieży. Musieliśmy wyciąć takie przedsięwzięcia jak Spotkania patriotyczno – Obronne i Festiwal Polskiej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Nie odchodzimy od współpracy ze szkołami, takich które wśród wielu szkół prowadzą intensywne   wychowanie   patriotyczne  .   Bierzemy   udział  w uroczystościach patriotycznych Szkoły nr 62 im. 1 Dywizji Tadeusza Kościuszki i Szkoły nr 38 im. Zdobywców Wału Pomorskiego.

    Nasz największy sukces to odsłonięcie tablicy pod nazwą: „PILOCI BYDGOSKICH JEDNOSTEK LOTNICTWA WOJSKOWEGO, KTÓRZY ZGINĘLI W KATASTROFACH WYKONUJĄC LOTY POD POLSKIM NIEBEM” a także doprowadzenie do tego, że druga część Święta Lotnictwa odbywa się przy Postumencie w parku 2 KOP.

   Już tradycyjnie pierwsze spotkanie w roku to uhonorowanie naszych Pań z okazji Dnia Kobiet. Nie zapominamy o naszych Kombatantach z okazji Święta Wyzwolenia. Wcześniejsze spotkania z grupą kilkudziesięciu, zamieniły się w przesyłanie gratulacji już zaledwie kilku z którymi ze względów zdrowotnych trudno nawiązać kontakt. Zawsze są z nami nie tylko we wspomnieniach. Obecnie należą do grupy nie płacących składki, nazywamy ich wspierającymi. Niewiele to ma wspólnego ze Statutem Związku. Pozostawia jednak w naszej świadomości to, że i my niedługo możemy być z nimi. Mogą zawsze liczyć na odwiedziny na udział Sztandaru i słowo wspomnienia z pracy w wojsku i wśród nas, kiedy odejdą na wieczną wartę. Osobiście

 w domu opieki w Rynarzewie obecnie w Kryszynie Kraińskim gdzie przebywa nasz członek Zenek Szymańczak, kilka razy w roku umilam chwile potrzebującym opieki, śpiewem kolęd pieśni patriotycznych czy biesiadnych.

    Szanowne Koleżanki i Koledzy. Mamy i miłe Chwile. Możemy się pochwalić  sukcesami sportowymi.

Nasza drużyna brała jak co roku, udział w zawodach sportowo – obronnych i  to z dobrym skutkiem. W 2017 roku zespół w składzie  Andrzej Skurzyński, Krzysztof Skurzyński i Ryszard Derol w kategorii broni długiej o Puchar Marszałka Województwa Kuj. - Pom. Zajęli  1 miejsce a Andrzej Skurzyński indywidualnie trzecie.

Nie   brakuje   nas   i   bardzo   często   naszego   Sztandaru

 w uroczystościach Wojskowych i Państwowych. 20 stycznia Przyłączenie Bydgoszczy do Macierzy czy 24 stycznia Wyzwolenie Bydgoszczy  to  święta   w  których reprezentowałem   nasz   Związek  i nasze Koło.

    1 września ze skarbnikiem Koła Rysiem Derolem złożyliśmy wiązankę kwiatów pod pomnikiem pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Gminy Białe Błota. Ze Stasiem Mandziukiem uczestniczyliśmy we wrześniu w uroczystościach związanych z rocznicą mordu mieszkańców Szwederowa przez hitlerowców. Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym przy ul Ugory p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy Mszą Św. Po uroczystej mszy  pod pomnikiem obok kościoła złożyliśmy wśród wielu, wiązankę kwiatów.

   Osobiście zorganizowałem i brałem udział obok naszego Sztandaru w Święcie Niepodległości w Gminie Białe Błota. Był Sztandar była wiązanka kwiatów pod pomnikiem.

  5 grudnia 2017 roku - mieszkańcy Bydgoszczy obchodzili uroczyście 150 rocznicę urodzin ojca polskiej niepodległości, jednego z najwybitniejszych polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego. Na uroczystości wśród wielu Sztandarów był także nasz Sztandar. Po uroczystości złożyłem wiązankę kwiatów pod płytą upamiętniającą Marszałka.

  27 grudnia 2017 roku spotkanie przy Pomniku Nieznanego Powstańca   Wielkopolskiego.   Uroczystość   związana z   obchodami   99   rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Tam także  reprezentowałem nasze Koło.

  Z przyjemniejszych chwil naszej działalności to spotkanie integracyjne które miało miejsce 9 września w Rościminie.

 W tych spotkaniach uczestniczą także młodsi od nas członkowie innych Kół. Zmniejszająca się liczba uczestników na tym spotkaniu z naszego Koła, jest wynikiem systematycznie zwiększającego się wieku członków.

   Spotkanie wigilijno - noworoczne, które odbyło się w grudniu to najbardziej liczne spotkanie, na którym obok kilku chwil organizacyjnych   jest   wiele   czasu   na  życzenia wspomnienia  i miłe sympatyczne chwile. Zeszłoroczny wieczór wigilijny był dla mnie najbardziej miłym. Przez Kolegów z Koła zastałem uhonorowany, obdarowany Szablą Oficerską. Nie potrafię znaleźć   słów  ,   które   by   oddały   wyraz   mojej   radości  i podziękowania. Po prostu powiem

 – Koledzy Serdecznie Dziękuję.

Na koniec kilka liczb.

 Koło liczy 64 członków. 61 do 70 lat - 10 członków, 71 do 80 lat – 19, 81 do 90 lat  - 30,powyżej 90 lat - 5 członków. Średnia wieku dużo ponad 80 lat. W ubiegłym roku na wieczną wartę odeszło 4 kolegów  Bachta Władysław, Olszacki Teofil,   Rzepecki  Władysław i Najda Roman.

Odchodząc od przygnębiających chwil podaję dobrą  wiadomość. W niewielkiej ilości ale przybywa członków, grupa ta jednak nie równoważy odchodzących.

   Teraz czas na podziękowania. Na wyróżnienie w naszej pracy zasługuje cały Zarząd jednak muszę podkreślić szczególne zaangażowanie Rysia Derola, Jurka Szczurka, Tomka Suwińskiego  ,    Stasia   Mandziuka  ,   Krzysia   Łąpińskiego  i Tadzia Mroza.  Składam Wam koledzy serdeczne podziękowanie. Co ja bym bez Was zrobił?

 Dziękując kłaniam się nisko tym, którzy robią wszystko by znaleźć czas i uczestniczyć w Poczcie Sztandarowym są to koledzy Ryszard  Derol, Wiesław Melka, Krzysztof i Andrzej Skurzyńscy, Zdzisław Strój i Bogdan Dębowski.

   Szanowne Koleżanki i Koledzy. Nasz Związek, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego mimo  utrudnień  z  zewnątrz   żyje  i jest bardzo aktywny. Widać to wyraźnie, chociażby na podstawie sprawozdania, naszego Koła. Mimo już nie młodego wieku członków  i niejednokrotnie kłopotów związanych ze zdrowiem potrafimy znaleźć  tyle energii i czasu, by wykonać postawione przed sobą  zadania. Udział w wychowaniu  patriotycznym  młodzieży, oddawanie należnej czci tym wszystkim, którzy oddali życie walcząc o wolną Polskę to nasze priorytety. Robimy wiele by zachować w pamięci mieszkańców naszego grodu nad Brdą,  jednostki w stalowych mundurach, by pokazać rolę i pracę naszego Koła  a tym samym ZŻWP. Nie żyjemy tylko dla siebie i dla spotkań. Spotkania   dla   nas   są   chwilą   wspomnień   a  także  refleksji i szukania pomysłów do dalszych działań.

    Krótka refleksja. Mamy nadzieję, że blokowane od lat przeniesienie kamienia upamiętniającego  rozwiązanie naszego ukochanego 2 KOP przez Stowarzyszenie Żołnierzy PiS 2 KOP się skończy. A kamień ten znajdzie właściwe miejsce z którego przyszli  Bydgoszczanie będą mogli uświadomić sobie gdzie stacjonował i jak ważną role w obronie naszego Grodu i Ojczyzny spełniał nasz Korpus. Kolejna ważna sprawa o innym zabarwieniu. Dyskutowany przez wiele lat pomysł na postument z samolotem czy rakietą w parku 2. KOP może się ziścić dzięki zabiegom mieszkańców Błonia, przy udziale członka naszego zarządu Tomka Suwińskiego. Zapewniamy, że takie działanie będziemy wspierać.

    Nowy rok nowe zadania. Jestem przekonany, że mimo naturalnych i przypadkowych trudności zadania które przed sobą postawiliśmy wykonamy.

                       

Prezes Koła nr 1 ZŻWP i

m.gen. dyw. pil. Tadeusza Krepskiego Dowódcy 2 KOP

płk dypl. w st. spocz. Edmund Łączny

 

        Jako urozmaicenie i ciekawostkę naszego zebrania to wystąpienie Pana pułkownika  mgr inż. Zdzisława Biernackiego. Podzielił się z nami swymi wspomnieniami z początków swej służby w wojskach rakietowych OPK, wspominał o spartańskich warunkach pracy, która była objęta klauzulą  „spec.znaczenia”, swych sportowych pasjach,  strzelaniach   rakietowych na dalekim poligonie Aszuluk, zabytkach miast Gołdap, Orzysz, Bemowo Piskie w  których działania wojenne przetrwały jedynie …..koszary wojskowe. Wspominał ciepło niektórych kolegów i nam znanych - w tych czasach pracowało się ostro i żyło szybko. Służbę wojskową zakończył w 2 Brygadzie radiotechnicznej na stanowisku  Z-cy Dowódcy ds. liniowych po blisko 41 latach służby zawodowej. Tym miłym akcentem zakończyliśmy pierwsze zebranie w 2018roku.

Krzysztof Łapiński